Kurdaki Değişimler Eğitimin Rotasını Değiştirdi

Photo illustrating the news item

Euro ve Dolar’daki Yükseliş Eğitimin DNA’sını Değiştiriyor


100 Milyar Doları aşan büyüklüğüyle dünya çapında bir pazar haline gelen yurtdışında eğitim son yıllarda ülkelerin gözde kazanç kaynaklarından biri. Ülkeler bu büyük sektörden mümkün olan en büyük payı almaya çalışıyor.

Eğitim sistemlerine yaptıkları yatırımlar, öğrencilere sundukları özel imkanlar ve yaşam koşulları ile fark yaratarak öğrenci çekmek isteyen ülkeler bu sene farklı bir etken ile sınanıyor: Dünya çapındaki ekonomik göstergeler…

5 milyona yaklaşan sayılarıyla yurtdışında eğitim gören öğrenciler; ekonomik tutarsızlık nedeniyle rotalarını farklı ülkelere çeviriyor. Eğitim konusundaki uzman isimler
‘Eğitimin DNA’sının’ değiştiği konusunda hemfikir…

Euro ve Dolar’daki artış gelişmekte olan ülkelerin öğrencilerinin eğitimdeki rotalarını değiştirmelerine neden oluyor. Konu yurtdışında eğitim olunca dünya çapındaki gözde ülkeler ABD, İngiltere ve Kanada ekonomik etkenler dolayısıyla tercih sıralamasında alt noktalara kayarken; Doğu Avrupa, Baltık ve Uzakdoğu ülkeleri yükselişe geçiyor.

Son dönemde Türk Lirası’nın Dolar, Euro ve Sterlin karşısında aşırı değer kaybetmesi, yurtdışında eğitim planı yapan gençleri ve ailelerini önemli ölçüde etkiledi. Dolar, Euro ve Sterlin’deki yükseliş gençleri yeni rotalar aramaya iterken; bu arayış Polonya, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Rusya gibi Doğu Avrupa ve Baltık Ülkeleri ile Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin yüzünü güldürüyor.

28 Feb 2019